Administratorem danych osobowych jest Agro-Sieć Sp. z o.o. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych - Klauzula informacyjna

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to - Polityka cookies

Jak wygląda produkcja kwalifikowanego materiału siewnego w Agro-Sieci?

Produkcję Nasion Kujawskich zaczynamy od starannego wyboru odmian, oraz stanowiska pod uprawę. Plantacja nasienna podlega kontrolom i ocenie zgodnej z rygorystycznymi wymogami. Starannie zebrany surowiec trafia do Zakładu Produkcji Nasion w Siemoniu.

W 2015 r. firma Agro-Sieć zakupiła urządzenie do produkcji materiału siewnego marki Cimbria. Jest to linia stacjonarna obejmująca urządzenia oraz kompletne linie do czyszczenia, zaprawiania i pakowania różnego rodzaju ziarna oraz nasion.

Cały proces produkcji materiału siewnego składa się z kilku etapów. Rozpoczyna się od czyszczenia wstępnego połączonego z systemem nadmuchu. Produkt trafia do 4 silosów panelowych.

Następnie nasiona wędrują na linię dokładnego czyszczenia, składającą się z kłosownika, czyszczalni dokładnej z systemem nadmuchu, zestawu tryjerów oraz stołu grawitacyjnego. Kłosowniki są przede wszystkim stosowane do czyszczenia powierzchni ziarna oraz nasion, co znacznie polepszy osiągi kolejnych urządzeń w całym procesie czyszczenia, natomiast tryjer służy do sortowania pod względem długości produktów ziarnistych. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie stołu grawitacyjnego, który służy do oddzielania wszelkiego rodzaju ziaren i produktów ziarnistych o podobnej wielkości, ale różnej wadze.

Ważnym etapem w produkcji materiału siewnego najwyższej jakości jest zaprawianie. Nowoczesna zaprawiarka porcjowa to szybko zwracająca się inwestycja. System zapewnia zwiększone i równomierne pokrycie nasion w porównaniu do tradycyjnych urządzeń. Dużą uwagę w tego typu zaprawiarce poświęcono na ekonomiczne zużywanie zapraw chemicznych.

Końcowym etapem produkcji jest konfekcjonowanie. W Zakładzie Produkcji Nasion w Siemoniu pakowanie następuje bezpośrednio po zaprawianiu. Półautomatyczna linia ważąco-pakującą pozwala na zapakowanie gotowego materiału siewnego w big bagi 500 kg oraz worki 50 kg.

Nowoczesne rozwiązania wykorzystane w urządzeniu marki Cimbria charakteryzują się wysokimi parametrami i gwarantują, że nasiona wyprodukowane w firmie Agro-Sieć zapewnią sukces na polu już na samym starcie.

Autor: Magdalena Płuciennik - Specjalista ds. sprzedaży materiału siewnego